KL. I C SB - TWORZENIE I OBRÓBKA ILUSTRACJI.


Dzięki edytorowi grafiki wektorowej można przygotować kilka cieka­wych elementów strony internetowej. Każdy portal informacyjny musi jednak publikować zdjęcia. W Szkolnym Portalu Informacyjnym ich przygotowaniem powinien się zająć dział graficzny. Do tego służą edytory grafiki rastrowej i oczywiście aparaty fotograficzne. Nowoczesne procesory montowane w aparatach i wiele automatycznych trybów umożliwiają zrobienie dobrej jakości zdjęcia w zasadzie każdemu. Jednak pamiętaj: jakość a dobrze zrobione zdjęcie to dwie różne sprawy.
W fotografii jako metodzie tworzenia obrazów obowiązują pewne zasady. Dzięki nim łatwiej dobrze skadrować zdjęcie. Podstawą jest reguła trójpodziału. Zakłada ona podzielenie kadru liniami w odpowiedni sposób i utworzenie tzw. mocnych punktów. Reguła powstała po przeanalizowaniu postrzegania obrazu przez ludzi.

Fotografowanie postaci wymaga większego skupienia, ponieważ ruchome obiekty są trudniejsze do uchwycenia. Podczas kadrowania należy przestrzegać reguł trójpodziału.
FOTOGRAFIA - Zloty podział kadru - Kwiatek jest umiejscowiony w okolicy jedne­go z mocnych punktów kadru.
Alternatywny sposób wyznacza­nia mocnego punktu kadru




Gdy wykonujesz zdjęcia ludzi i zamierzasz je upubliczniać, np. na stronie internetowej Ośrodka musisz poprosić te osoby o zgodę, najlepiej na piśmie. Według obowiązującej ustawy każdy ma prawo do ochrony własnego wizerunku. Nie musisz tego robić wtedy, gdy na zdjęciu znajduje się duża grupa ludzi, np. na apelu. Dobrym zwyczajem jest także podpisanie zdjęcia imieniem osoby znajdującej się na fotografii. Reporter musi więc zanotować te dane lub użyć opcji zapisywania komentarzy słownych, dostępnej w niektórych aparatach fotograficznych.


Aparat fotograficzny to dziś narzędzie powszechnie używane. Montuje się je w telefonach komórkowych i innych urządzeniach przenośnych. Dzięki temu można mieć go zawsze przy sobie. To doskonałe rozwiązanie dla reportera Szkolnego Portalu Informacyjnego. Można robić zdjęcia zawsze wtedy, gdy dzieje się coś ciekawego. Należy przy tym pamiętać o zasadach fotografowania i komponowania kadru. Oczywiście nie zawsze da się po­dejść odpowiednio blisko lub dobrze oświetlić scenę. Takie zdjęcia będą się nadawać do SPI dopiero po obróbce.
Zdjęcie najprościej można obrobić przy użyciu programu:
  • Microsoft Office Picture Menager
  • Gimp
  • za pomocą programu w chmurze informatycznej https://pixlr.com/

Zadanie na dziś:
Otwórzcie link do Edytora zdjęć on-line i zapoznaj się z programem. 




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KL. VIII - HISTORIA I ROZWÓJ INFORMATYKI

kl. IV - Klawiatura - powtórzenie wiadomości.

KL. IV - Program Baltie - budowanie sceny.

kl. VII - Programowanie i techniki algorytmiczne. Program Baltie.

KL. VII - BALTIE - budowanie sceny.