KL. I SB. KIERUNKI ROZWOJU TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNEJ. BEZPIECZNE WAKACJE



Rozwój naszej cywilizacji jest ściśle związany z rozwojem technolog ważniejsze wynalazki techniczne zawsze miały wielki wpływ na zmiany w życiu ludzi. Koło zrewolucjonizowało transport, maszyna parowa przyczyniła się do rozwoju przemysłu, a elektryczność zmieniła zupełnie świat. Rozwój cywilizacyjny stymulują nie tylko technika, lecz także opracowywanie nowych metod zarządzania, organizacji, łączności, postępy w badaniach naukowych itp. Wszystkie dziedziny życia wzajemnie zależą od siebie, a nowe technologie wywierają na nie wielki wpływ.
Nowoczesne rozwiązania znacznie przyspieszają pracę ludzi. Przykładem jest zastosowanie technologii informatycznych w procesie tworzenia ksią­żek czy czasopism. Oczywiście nadal najważniejszą rolę odgrywa talent, ale autor nie traci już czasu na czynności niemające nic wspólnego z procesem twórczym.


Istnieją programy dające komputerowi możliwość wykonywania rozkazów na podstawie ludzkiej mowy. Niektóre są zintegrowane z systemem. Są też takie, któ­re pełnią rolę dyktafonu zapisującego wypowiedziane wyrazy w postaci pliku tekstowego. Ich skuteczność jest duża pod warunkiem dobrego skalibrowania mikrofonu i karty dźwiękowej.

Wyszukaj w sieci informacje na temat sterowania komputerem za pomocą poleceń głosowych. Opisz krótko dziedziny, w których może ono znaleźć za­stosowanie.

Z informatyką i elektroniką, a także z szybkim dostępem do informacji nie­odłącznie kojarzy się telefonia. Każdy znaczący postęp w tej dziedzinie natych­miast determinuje zmiany w wielu innych. Zastąpienie ręcznie obsługiwanych central automatycznymi spowodowało lawinowy wzrost liczby abonentów, wprowadzenie central cyfrowych zwiększyło usługi dostępne w telefonii sta­cjonarnej. Telefonia komórkowa to mobilność, a zmiana technologii na cyfrową umożliwiła nie tylko połączenia foniczne, ale także bezprzewodowe przesyła­nie danych. Początkowo były to jedynie SMS-y, a obecnie jest możliwe szybkie połączenie z internetem. Zwiększanie prędkości transmisji pozwoliło na uru­chomienie połączeń wideo i innych atrakcyjnych usług. Wpłynął na to również rozwój sprzętu osobistego - telefonów wielofunkcyjnych z szybkim procesorem, systemem operacyjnym i wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości.
Postęp technologii informatycznych zmienia także edukację. Coraz więcej egzaminów, szkoleń itp. odbywa się przy użyciu komputerów, jak choćby egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Proces kształcenia na odległość za pośrednictwem sieci nazywa się e-learningiem. W obecnej chwili korzystamy z jego możliwości.  Wiele współczesnych telewizorów i odtwarzaczy Blu-ray wyposażono w kar­ty sieciowe i oprogramowanie umożli­wiające korzystanie z zasobów internetu. Można dzięki nim oglądać filmy i progra­my telewizyjne bezpośrednio z serwerów stacji telewizyjnych, portali filmowych, zbiorów prywatnych itp. Niektóre telewi­zory mają też funkcję prowadzenia wideo Telewizory wyposażone w komunikator internetowy. 
Poszukaj informacji w Internecie - jak postęp technologiczny zmienił nasz świat.

Ostatnia lekcja w tym roku dobiegła końca. A teraz przypomnijcie sobie zasady jak bezpiecznie korzystać z  Internetu. 

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KL. VIII - HISTORIA I ROZWÓJ INFORMATYKI

kl. IV - Klawiatura - powtórzenie wiadomości.

KL. IV -Program Baltie - wprowadzenie.

KL. I SB - WYKORZYSTANIE ARKUSZA KALKULACYJNEGO DO PREZENTACJI DANYCH.

kl. VI - ZASTOSOWANIE KOMPUTERÓW CZ. 1