kl. VI - ZASTOSOWANIE KOMPUTERÓW CZ. 1
BEZ KOMPUTERA CORAZ TRUDNIEJ .....
Pierwsze urządzenie, które można nazwać komputerem, powstało dopiero w początkach XX wieku i służyło głównie do wykonywania żmudnych obliczeń.
Wyobraźmy sobie współczesny świat, w którym zabrakłoby komputerów. Czy mógłby bez nich istnieć? Człowiek tak bardzo uzależnił swoją pracę, naukę i wiele innych działań od nowoczesnej technologii, że powrót do czasów sprzed komputerów stał się praktycznie niemożliwy. Obecnie komputery wykonują bowiem nie tylko obliczenia, ale także wiele innych czynności.
Komputery pomagają dorosłym w pracy, a uczniom w nauce. Znajdują się tam, gdzie załatwia się różne sprawy, na przykład w banku, sklepie, na poczcie lub w urzędzie.
W szkole można je zobaczyć nie tylko w pracowni komputerowej, ale także w innych salach lekcyjnych, sekretariacie, pokoju nauczycielskim czy bibliotece. Wykorzystywane są też powszechnie w naszych domach.
Za pomocą komputerów opracowuje się wyniki wyborów władz państwowych oraz wyniki zawodów sportowych, na przykład skoków i biegów narciarskich.
Do wykonywania wielkich i skomplikowanych obliczeń nie wystarczą, powszechnie wykorzystywane w domach czy szkołach, komputery osobiste. Do tego celu używa się komputerów o dużej mocy obliczeniowej - superkomputerów. Stoją one w dużych, klimatyzowanych pomieszczeniach i wyglądają jak wielkie szafy.
Za pomocą komputerów wykonuje się coraz więcej czynności: projektuje domy i samochody, pisze książki, tworzy grafikę lub planuje wakacje.
Wiele czynności, zwłaszcza wielokrotnie powtarzanych, wykonywanych w miejscach niedostępnych lub niebezpiecznych dla człowieka coraz częściej wykonują roboty, sterowane komputerami.
Dzięki komputerom możemy uczyć się języków obcych, kupować książki i płyty, wysyłać listy elektroniczne, prowadzić rozmowy, sprawdzać repertuar kin, rozkłady lotów samolotów, rozkłady jazdy pociągów, autobusów i tramwajów, słuchać muzyki, grać w ulubione gry czy oglądać filmy.
Komputery pomagają również w gospodarstwie domowym - mogą sterować ogrzewaniem, włączać i wyłączać światło oraz podnosić i opuszczać rolety w oknach.
Aby to wszystko było możliwe, nie wystarczy sam komputer - potrzebne są także programy komputerowe, a w wielu wypadkach podłączenie do Internetu.
Nasze życie jest coraz bardziej zależne od komputerów. Ich niespodziewana awaria, spowodowana na przykład przerwą w dostawie prądu, przegrzaniem się części składowych lub atakiem wirusów, może nawet uniemożliwić pracę dużych instytucji. Na przykład krótka awaria komputerów w porcie lotniczym potrafi całkowicie sparaliżować jego funkcjonowanie. Niemożliwa staje się wtedy rezerwacja czy sprzedaż biletów, a także przyloty i odloty samolotów.
GDZIE POMAGA KOMPUTER?
- Komputer pomaga w pracy i nauce. Komputery są wykorzystywane w prawie każdym zawodzie. Dzięki ich zastosowaniu jeden człowiek, posługujący się odpowiednim programem komputerowym, może wykonywać pracę kilku osób. Komputery wyręczają człowieka w pracy, ale nie są jeszcze w stanie całkowicie go zastąpić. Człowiek musi wiedzieć, do czego i w jaki sposób wykorzystać komputer.
- Komputer pomaga architektowi w projektowaniu domu. Pomysł powstaje w głowie architekta, który korzystając z odpowiedniego programu komputerowego, przedstawia swoją wizję na rysunkach.
- Komputer pomaga lekarzowi w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Podczas komputerowego badania wzroku lekarz może sprawnie dobrać pacjentowi soczewki do okularów. Komputer, wykorzystując odpowiedni program, wykonuje bardzo szybko potrzebne obliczenia.Tomografia komputerowa to badanie, które umożliwia lekarzowi obejrzenie na monitorze wewnętrznych części ciała człowieka, na przykład mózgu, jamy brzusznej lub kości. Podczas takiego badania pacjent jest ułożony na ruchomym stole, który wsuwa się do wnętrza specjalnego aparatu (rys. 4.). Wokół pacjenta obraca się lampa wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie. Lekarz, śledząc na ekranie komputera pojawiające się obrazy, sprawdza, czy widoczne są objawy choroby i na tej podstawie wydaje diagnozę. Należy pamiętać, że komputer i program komputerowy jedynie pomagają w rozpoznaniu choroby. Nie zastąpią one wiedzy, doświadczenia i umiejętności lekarza.
- Komputer pomaga grafikowi przygotować materiały reklamowe, plakaty i albumy. Programy komputerowe przeznaczone do tworzenia grafiki mają wiele ciekawych możliwości. Dzięki nim grafik może wielokrotnie modyfikować obraz, aż do uzyskania zadowalającego efektu.
- Komputer pomaga w przygotowaniu filmów animowanych. Używając specjalnych narzędzi, animatorzy sprawiają, że wymyślone postacie poruszają się bardzo naturalnie. W realistyczny sposób układają się ich włosy i ubrania, na twarzach widoczne są emocje: radość, złość, smutek czy zdziwienie. Wszystko to jest możliwe dzięki zastosowaniu skomplikowanych technik animacji komputerowej. Komputer wykorzystuje się również do tworzenia filmów z efektem trzeciego wymiaru lub efektami ruchu, określanych jako filmy 3D lub 4D. Aby uzyskać wrażenie przestrzeni (głębi), wyświetlane są specjalne zdjęcia - osobno dla lewego i prawego oka. Do oglądania filmu trójwymiarowego używa się specjalnych okularów. Być może za jakiś czas technologia ta rozwinie się tak, że filmy 3D będziemy oglądać bez użycia dodatkowych akcesoriów.
- Komputer pomaga autorom książek. Podobnie jak inne wydawane obecnie książki, także i ta została przygotowana przy użyciu komputera i odpowiednich programów komputerowych. Proces powstawania publikacji składa się z kilku etapów. Najpierw pracuje nad książką autor, używając edytora tekstu, czyli programu, w którym pisze się i poprawia teksty. Następnie grafik, również korzystając z komputera, przygotowuje rysunki i układ graficzny książki. Potem osoba zajmująca się składem komputerowym układa na stronach tekst oraz rysunki według wcześniej ustalonego projektu.
ZADANIE: Odszukaj 3 filmy, w których wykorzystano animację komputerową.
obecny
OdpowiedzUsuńDzień dobry, witam Cię Kubo na lekcji, pozdrawiam Mariola Nawrocka.
OdpowiedzUsuń